Blogy

V raji cykloturistiky a vodných športov

Vodné dielo Gabčíkovo ponúka excelentné podmienky na cykloturistiku a vodné športy. Na svoje si prídu dokonca aj milovníci umenia.

60 rokov raftéra Dušana

Známy pieninský raftér a matematik Dušan Mamrilla, ktorý na plti alebo rafte prepravil viac ako desať tisíc spokojných cestujúcich a na rieke Dunajec najazdil cez desať tisíc kilometrov, dnes oslavuje 60 rokov. Ak by sme sa pozreli na kvantá študentov, ktoré ako matematik vzdelával, boli by to určite rovnako závratné čísla.

Legendárne expedície: Indus (1975)

V časoch, keď sa v Československu chodievalo na najnáročnejšie splavy v potápačskom neopréne a trampkách, si partia českých vodákov vysnívala splav himalájskej rieky Hindus. Presne pred 38 rokmi, 12. septembra 1975, opustili Prahu štyria českí vodáci, aby mohli naplniť svoj sen o obrovských himalájskych perejách a dosiahnuť tak svetové prvenstvo.

Na katamaránoch v Zálesí

Slovo katamarán pochádza z jedného z najstarších prežívajúcich jazykov sveta, z jazyka Tamil. V Polynézii, Indonézii i Východnej Indii sa pojmom "kattumaram" označujú dvojtrupové plachetnice domorodého obyvateľstva. Pôvodný pojem je však širší, pretože zahŕňa aj jednoduché plte. Avšak novodobým významom slova je výlučne plavidlo s viacerými trupmi. Aj rýchloloď, ktorá premáva medzi Bratislavou a Viedňou, sa radí medzi tieto plavidlá. My sme sa však boli vyblázniť na jednoduchých katamaránoch na Malom Dunaji.

Vody stojaté: Železná studienka

Aj rybníky a jazerá majú svoje čaro. Ponúkajú možnosti pre relax aj šport. Sú predurčené pre rodiny s deťmi, bývajú spestrením pešej turistiky a ulahodia aj všetkým romanticky založeným dušiam. Rozhodol som sa preto, že občas napíšem aj o vodách stojatých. V dnešnom blogu o bratislavskej Železnej studienke.

Stretnutie s lokomotívou

Minulý rok sme s partiou absolvovali sympatický medardový rafting na rieke Poprad. V období, kedy počasiu zvyčajne na karbid kvapká a medardova kvapka 40 dní kvapká, tiekla rieka zdvihnutá a zmútená. Ale Medard bol k nám priaznivý. Hoci cestou na miesto splavu lialo ako z krhly.

Retro reportáž: Rieka Lipník (1979)

„Je čas ísť na vodu“ - usúdili turisti z veľkolipníckej telovýchovnej jednoty Sokol. Na Lipničianke vládne síce chladné marcové počasie, ale vodopádom na Kútoch voda tečie dvoma prúdmi, a to je neklamný znak, že hladina rieky je na splavovanie na dostatočnej úrovni. Splavovať začíname od požiarnej zbrojnice. Koryto rieky je v týchto miestach dosť široké. Voda rieky je poriadne mútna, riskujeme poškodenie dna lode.

Sprievodca Dunajcom (Červený Kláštor - Lesnica)

Plavíme sa po vysokohorskej rieke Dunajec, ktorá vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Dunajca na poľskej strane Vysokých Tatier, výška vodnej hladiny je stabilizovaná, rieka je na poľskom území spútaná čorštynskou vodnou nádržou a podriadená pracovnému režimu nedeckej hydroelektrárne, proti prúdu odtiaľto približne 10 kilometrov. Nalodili sme na slovenskej strane, pod starými lipami, v prístave nazývanom Kláštor kartuziánov, na sútoku rieky Dunajec a lipnického potoka, blízko lechnického (červeného) kartuziánskeho kláštora a autokempingu národného parku na hajdúskych lúkach, pred nami je odkrytá nádhera vápencového bradlového pásma Pienin so svojou dominantou Tri Koruny na poľskej strane.

Retro reportáž: Plavba Družby (1979)

Tohtoročná Plavba po rieke Poprad je starostlivo pripravená. Na miesto stretnutia prichádzajú medzi prvými účastníci z Poľska a Prešova. Tábor pomaly rastie, poľština sa mieša so šarišským nárečím, vítajú sa starí známi. Ulicami mesta prechádzajú účastníci Plavby vo vkusných plátnových klobúčikoch, zháňajú sa suveníry, kupujú darčeky. Mnohí sa zoznamujú s pamätihodnosťami, vystupujú na ľubovniansky hrad. Večer sa pretiahol dlho do noci.

Retro reportáž: Splav Bialky a Dunajca (1979)

Splav po riekach Bialka a Dunajec zorganizoval v prvej polovici septembra oddiel turistiky v Prešove, zúčastnili sa na ňom vodáci z okresov Košice-mesto, Prešov, Rimavská Sobota a Stará Ľubovňa. Z Prešova odchádzame spoločným autobusom, ktorý ťahá za sebou vlek plne naložený loďami väčšinou slalomového typu. Cestou obdivujeme serpentíny do vrchu Branisko, mohutnosť rozlohy spišského hradu a synagóge podobný luteránsky kostol v Kežmarku. Nocujeme v pomerne chladnom tatranskom prostredí. Ráno doplňujeme zásoby potravín v Ždiari a onedlho prekračujeme štátnu hranicu v Lysej Poľane. Tu získavame aj prvú informáciu o namáhavosti splavu za terajšieho stavu vody. Horský potok Biela voda, ktorý po sútoku s Javorinkou vytvára Bialku, tečie totiž niekoľko metrov od colnice a približne na desaťkilometrovom úseku tvorí štátnu hranicu. V jeho koryte zisťujeme málo vody, nie však natoľko, aby sa plánovaná akcia nemohla uskutočniť.

Subscribe to RSS - blogy