Blog používateľa Tomas

V raji cykloturistiky a vodných športov

Vodné dielo Gabčíkovo ponúka excelentné podmienky na cykloturistiku a vodné športy. Na svoje si prídu dokonca aj milovníci umenia.

60 rokov raftéra Dušana

Známy pieninský raftér a matematik Dušan Mamrilla, ktorý na plti alebo rafte prepravil viac ako desať tisíc spokojných cestujúcich a na rieke Dunajec najazdil cez desať tisíc kilometrov, dnes oslavuje 60 rokov. Ak by sme sa pozreli na kvantá študentov, ktoré ako matematik vzdelával, boli by to určite rovnako závratné čísla.

Legendárne expedície: Indus (1975)

V časoch, keď sa v Československu chodievalo na najnáročnejšie splavy v potápačskom neopréne a trampkách, si partia českých vodákov vysnívala splav himalájskej rieky Hindus. Presne pred 38 rokmi, 12. septembra 1975, opustili Prahu štyria českí vodáci, aby mohli naplniť svoj sen o obrovských himalájskych perejách a dosiahnuť tak svetové prvenstvo.

Na katamaránoch v Zálesí

Slovo katamarán pochádza z jedného z najstarších prežívajúcich jazykov sveta, z jazyka Tamil. V Polynézii, Indonézii i Východnej Indii sa pojmom "kattumaram" označujú dvojtrupové plachetnice domorodého obyvateľstva. Pôvodný pojem je však širší, pretože zahŕňa aj jednoduché plte. Avšak novodobým významom slova je výlučne plavidlo s viacerými trupmi. Aj rýchloloď, ktorá premáva medzi Bratislavou a Viedňou, sa radí medzi tieto plavidlá. My sme sa však boli vyblázniť na jednoduchých katamaránoch na Malom Dunaji.

Vody stojaté: Železná studienka

Aj rybníky a jazerá majú svoje čaro. Ponúkajú možnosti pre relax aj šport. Sú predurčené pre rodiny s deťmi, bývajú spestrením pešej turistiky a ulahodia aj všetkým romanticky založeným dušiam. Rozhodol som sa preto, že občas napíšem aj o vodách stojatých. V dnešnom blogu o bratislavskej Železnej studienke.

Stretnutie s lokomotívou

Minulý rok sme s partiou absolvovali sympatický medardový rafting na rieke Poprad. V období, kedy počasiu zvyčajne na karbid kvapká a medardova kvapka 40 dní kvapká, tiekla rieka zdvihnutá a zmútená. Ale Medard bol k nám priaznivý. Hoci cestou na miesto splavu lialo ako z krhly.

Subscribe to RSS - Blog používateľa Tomas