Blog používateľa Rafter

Retro reportáž: Rieka Lipník (1979)

„Je čas ísť na vodu“ - usúdili turisti z veľkolipníckej telovýchovnej jednoty Sokol. Na Lipničianke vládne síce chladné marcové počasie, ale vodopádom na Kútoch voda tečie dvoma prúdmi, a to je neklamný znak, že hladina rieky je na splavovanie na dostatočnej úrovni. Splavovať začíname od požiarnej zbrojnice. Koryto rieky je v týchto miestach dosť široké. Voda rieky je poriadne mútna, riskujeme poškodenie dna lode.

Sprievodca Dunajcom (Červený Kláštor - Lesnica)

Plavíme sa po vysokohorskej rieke Dunajec, ktorá vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Dunajca na poľskej strane Vysokých Tatier, výška vodnej hladiny je stabilizovaná, rieka je na poľskom území spútaná čorštynskou vodnou nádržou a podriadená pracovnému režimu nedeckej hydroelektrárne, proti prúdu odtiaľto približne 10 kilometrov. Nalodili sme na slovenskej strane, pod starými lipami, v prístave nazývanom Kláštor kartuziánov, na sútoku rieky Dunajec a lipnického potoka, blízko lechnického (červeného) kartuziánskeho kláštora a autokempingu národného parku na hajdúskych lúkach, pred nami je odkrytá nádhera vápencového bradlového pásma Pienin so svojou dominantou Tri Koruny na poľskej strane.

Retro reportáž: Plavba Družby (1979)

Tohtoročná Plavba po rieke Poprad je starostlivo pripravená. Na miesto stretnutia prichádzajú medzi prvými účastníci z Poľska a Prešova. Tábor pomaly rastie, poľština sa mieša so šarišským nárečím, vítajú sa starí známi. Ulicami mesta prechádzajú účastníci Plavby vo vkusných plátnových klobúčikoch, zháňajú sa suveníry, kupujú darčeky. Mnohí sa zoznamujú s pamätihodnosťami, vystupujú na ľubovniansky hrad. Večer sa pretiahol dlho do noci.

Retro reportáž: Splav Bialky a Dunajca (1979)

Splav po riekach Bialka a Dunajec zorganizoval v prvej polovici septembra oddiel turistiky v Prešove, zúčastnili sa na ňom vodáci z okresov Košice-mesto, Prešov, Rimavská Sobota a Stará Ľubovňa. Z Prešova odchádzame spoločným autobusom, ktorý ťahá za sebou vlek plne naložený loďami väčšinou slalomového typu. Cestou obdivujeme serpentíny do vrchu Branisko, mohutnosť rozlohy spišského hradu a synagóge podobný luteránsky kostol v Kežmarku. Nocujeme v pomerne chladnom tatranskom prostredí. Ráno doplňujeme zásoby potravín v Ždiari a onedlho prekračujeme štátnu hranicu v Lysej Poľane. Tu získavame aj prvú informáciu o namáhavosti splavu za terajšieho stavu vody. Horský potok Biela voda, ktorý po sútoku s Javorinkou vytvára Bialku, tečie totiž niekoľko metrov od colnice a približne na desaťkilometrovom úseku tvorí štátnu hranicu. V jeho koryte zisťujeme málo vody, nie však natoľko, aby sa plánovaná akcia nemohla uskutočniť.

Subscribe to RSS - Blog používateľa Rafter