Vody stojaté: Železná studienka

Aj rybníky a jazerá majú svoje čaro. Ponúkajú možnosti pre relax aj šport. Sú predurčené pre rodiny s deťmi, bývajú spestrením pešej turistiky a ulahodia aj všetkým romanticky založeným dušiam. Rozhodol som sa preto, že občas napíšem aj o vodách stojatých. V dnešnom blogu o bratislavskej Železnej studienke.

Železná studienka je časťou Bratislavského lesného parku, ktorá sa nachádza v údolí rieky Vydrica. Spomedzi štyroch rybníkov, je rybník číslo 4 určený na člnkovanie. Ako sa tam dostať? Trolejbusom k Vojenskej nemocnici a potom peši.

Ak budete mať šťastie ako my, zveziete sa na historickom trolejbuse Škoda Tr9, ktorý sa začal vyrábať v roku 1962. Určite si v ňom nesadajte úplne do zadu, lebo z vás vytrasie dušu, veď on hádam nemá ani perovanie. Najlepšie je vpredu na troj-sedadle nad kolesom, odkiaľ je aj pekný výhľad. To čo uvidíte vám vyrazí dych, pochopíte, že aj taká organizácia akou je Dopravný podnik Bratislava, dokáže vyčarovať úsmev na tvárach ľudí. Mnohí si vás budú aj fotiť.

Od Vojenskej nemocnice, popod Červený most, je to len kúsok k rybníku č.4. Je prvý, na ktorý narazíte. Ak prídete pred obedom, uvidíte loďky zabezpečené v pozícii lotosového kvetu. Neostáva vám nič iné, len počkať do otvorenia lodenice o 12:00. V takomto prípade si môžete odskočiť na pivo k rybníku č.1. K dispozícii je šesť laminátových veslíc, počas víkendov a sviatkov, v čase do 20:00. Cena: 3euro/30min.

K veslici dostanete aj plávacie vesty. Nič už nebráni tréningu veslovania. Ak ste ešte neveslovali, chvíľu vám to potrvá, kým zistíte, čo a ako. Určite dajte poriadne zabrať svojim rukám. Kochajte sa prírodou. Možno uvidíte aj korytnačku. :)

A keď už budete mať poriadne natrénovanú techniku pádlovania na veslici, môžete začať SNÍVAŤ trebárs aj o raftovaní na americkej rieke Colorado. Tiež sa tam premávajú veslice, ale tie raftové. Pozri video: Rafting na rieke Colorado - Hermit rapids

Autor: Tomáš